Committee Member Listing

Assisted Living Committee

Review: Issues specific to Assisted Living

 

Chair:
Joyce Linnerud Fowler, Fargo
Committee Members:
Cathy Anhalt, Bismarck
Jim Cornelius, Wahpeton
Kari Dick, Fargo
Kim Droske, New Rockford
Cheryl Ekren, Grand Forks
Tony Keelin, West Fargo
Kaylene Kitelinger, Bismarck
Tina Lamphere McVille
Karen Murray, Valley City
Brittany Ness, Mayville
Carolyn Schweitzer, Minot
Shawn Stuhaug, Fargo
Kiara Tuchscherer, Fargo
Trevor Tompkins, Grafton
Beth Urbanec, Dickinson
Pennie Viggiano, Bismarck

Annual Convention Committee

Responsible for planning the Annual Convention which includes a expo, awards gala & education sessions.

 

Chair:
Lana Charvat, Bismarck
Committee Members:

Derek Andersen, Fargo
Cathy Anhalt, Bismarck
Brad Beecher, Beulah
Heather Boxrud, Hettinger
Kayley Cartmill, Mandan
Wanda Cavett, Lisbon
Angela Collins, McVille
Bev Davis, Strasburg
Corinna Des Roches, Minot
Barb Fischer, Bismarck
Nannette Hoeger, Grand Forks
Elicia Jacobson, Minot
Gaby Kaplan, Illinois
Harlee Koeppe, Lisbon
Amy Kreidt, Dickinson
Mike Medrud, Rolette
Belinda Moen, Williston
Renee Muhonen, Fargo
Lori Naze, Minot
Teri Parker, Hazen
Donald Schmid, Bismarck
Gary Schmidt, Fargo
Carolyn Schweitzer, Minot
Ashley Slaughter, Killdeer
Michelle Slaughter, Glen Ullin
Deb Strand, Bismarck
Reier Thompson, Bismarck
Carissa Weibye, Williston

Legislative Committee

Basic Care Committee

Review: Review all regulatory and legislative issues affecting basic care. Help promote basic care as an intricate part of the long term care continuum.

 

Chair:
Kiara Tuchscherer, Fargo

Committee Members:
Lana Charvat, Bismarck
Jim Cornelius, Wahpeton
Kari Dick, Fargo
Ron Frei, Bismarck
May Fuka, Grand Forks
Angie Goulet, Grand Forks
Mary Vangerud Leraas, Arthur
Joyce Linnerud Fowler, Fargo
Cassie Miller, Wahpeton
Teri Parker, Hazen
Doug Panchot, Velva
Shawn Stuhaug, Fargo
Denise Tiggelaar, Bismarck
Mark Ulrich, Devils Lake
Pennie Viggiano, Bismarck
Amanda Wilson, Dickinson
Tracey Zaun, Valley City

Fall Conference Committee

Responsible for planning the Fall Conference which includes a Sponsor only expo and education sessions.

 

Committee Members:
Derek Andersen, Fargo
Cathy Anhalt, Bismarck
Terry Baldow, Hankinson
Brad Beechler, Beulah
Heather Boxrud, Hettinger
Wanda Cavett, Lisbon
Lana Charvat, Bismarck
Angela Collins, McVille
Corinna Des Roches, Minot
Justin DeCoteau, Dunseith
Kelly Ekstrom, Bismarck
Barb Fischer, Bismarck
Nannette Hoeger, Grand Forks
Elicia Jacobson, Minot
Gaby Kaplan, Illinois
Harlee Koeppe, Lisbon
Mary Vangerud Leraas, Arthur
Mike Medrud, Rolette
Belinda Moen, Williston
Renee Muhonen, Fargo
Lori Naze, Minot
Gary Schmidt, Fargo
Laurie Schnabel
Michelle Slaughter, Glen Ullin
Deb Strand, Bismarck
Reier Thompson, Bismarck
Carissa Weibye, Williston

NDLTCA-PAC Committee

Raise PAC dollars for the Association and to recommend recipients of PAC contributions to the board.

Chair:
Reier Thompson, Bismarck

Committee Members:
Derek Andersen, Fargo
Barb Fischer, Bismarck
Tim Kennedy, Lisbon
Mike Medrud, Rolette
Mitch Page, Carrington
Deb Strand, Bismarck

Bylaws Committee

Review: Monitors the bylaws of the Association, assuring that the Association operates within the bylaws.

 

Chair: Ryan Mickelsen, Tioga

Committee Members:
Stephanie Edland, Aneta

Funding & Reimbursement Committee

Review: funding issues for long term care. Analyze the impact of any funding changes on long term care facilities.

 

Chair:
Shawn Stuhaug, Fargo

Committee Members:
Matt Ahrndt, Fargo
Pete Antonson, Northwoods
Blake Kragnes, Beulah
Lori Bott, Grand Forks
Jim Cornelius, Wahpeton
Brad DeJong, Fargo
Kim Droske, New Rockford
Stephanie Edland, Aneta
Ron Frei, Bismarck
Anna Halvorson, Lakota
Tim Kennedy, Lisbon
Kaylene Kitelinger, Bismarck
Brittany Ness, Mayville
Mitch Page, Carrington
Doug Panchot, Velva
Wade Peterson, Minot
Kellie Reinhart, Bismarck
Trevor Tompkins, Grafton
Cynthia Tredwell, Hatton

Regulatory Committee

Review all proposed rule changes and review current regulations to determine which federal regulations can be eliminated.

 

Chair:
Nicole Lindsey, Cooperstown

Committee Members:
Patricia Bergh, Oakes
Bev Davis, Strasburg
Brad DeJong, Fargo
Stephanie Edland, Aneta
Debra Fraser, Walhalla
Samantha Harding, McVille
Dawn Hummel, Fargo
Tim Kennedy, Lisbon
Kaylene Kitelinger, Bismarck
Jac McTaggart, Hillsboro
Belinda Moen, Williston
Kellie Reinhart, Bismarck
Kelly VanderVorste, Mandan

Resident Issues Committee

Recommend recipients of the Frank L. Wedge Memorial Trust Fund.

Chair:

Committee Members:
Patricia Bergh, Oakes
Bev Davis, Strasburg
Dawn Hummel, Fargo
Tonie Stoen, Jamestown
Jac McTaggart, Hillsboro
Renee Muhonen, Fargo
Trevor Tompkins, Grafton

Review, draft and make recommendations regarding legislation for the Association.

 

Chair:
Garth Rydland, Grand Forks
Committee Members:
Shelle Aberle, Bismarck
Matt Ahrndt, Fargo
Patricia Bergh, Oakes
Brad DeJong, Fargo
Barb Fischer, Bismarck
Jill Foertsch, Hankinson
Ron Frei, Bismarck
Anna Halvorson, Lakota
Chris Haseleu, Minot
Tim Kennedy, Lisbon
Amy Kreidt, Dickinson
Jac McTaggart, Hillsboro
Belinda Moen, Williston
Mitch Page, Carrington
Richard Regner, Napoleon
Wade Peterson, Minot
Jon Riewer, Moorhead
Shawn Stuhaug, Fargo
Tom Syverson, Bismarck
Don Thompson, Bismarck
Reier Thompson, Bismarck
Cindy Tredwell, Hatton
Marnie Walth, Bismarck